Racionálna výživa = zdravá výživa
Správna výživa má zabezpečiť z hľadiska prísunu energie, stavebných látok a ďalších esenciálnych živín fyziologické potreby organizmu, udržiavať dobrý zdravotný stav, rovnováhu látkovej premeny, imunitný stav, optimálnu psychickú a fyzickú aktivitu, správny vývin a dlhý vek. V odborných kruhoch a masovokomunikačných prostriedkoch sa na označenie správnej výživy používa aj pomenovanie racionálna, fyziologická, či zdravá výživa. Štúdie zdravotného stavu populácie Slovenska v posledných dvoch desaťročiach stále signalizujú vzrast tých ochorení, ktoré sú rozhodujúcou mierou zapríčinené nesprávnym spôsobom stravovania sa (ateroskleróza, obezita, cukrovka, rakovina a pod). Možno konštatovať, že sa výrazne zvyšuje kvantitatívny príjem potravy, predovšetkým s vysokou energetickou hodnotou, dominuje nesprávna štruktúra prijímaných potravín najmä živočíšneho pôvodu a pretrváva nedostatočná konzumácia ovocia a zeleniny. Výrazne sa znížila konzumácia mlieka a mliečnych výrobkov, nedostatočná je spotreba rýb, strukovín, celozrnných obilnín, ukazuje sa stále deficit viacerých vitamínov, minerálnych látok a nedostatočný príjem tekutín.
Zdravá výživa, často opakované slovo. Málokto by vedel povedať, čo presne pod tým rozumieť. A väčšina ľudí význam zdravej výživy podceňuje. Zdravá výživa však môže rozhodnúť o našom zdraví či chorobe. Telesnom, i duševnom. Zdravá strava neznamená len kvalitné "palivo" pre svaly. Zdravá strava znamená aj výživu pre mozog. Správnu funkciu mozgu môžete ovplyvniť stravou. V dobrom i zlom. Aj to je dôvod, prečo sa naozaj neoplatí ignorovať pojem "racionálna výživa". Správne stravovanie je predovšetkým o konzumácií rôznych druhov potravín v správnom množstve a pomere, pretože len pestrá a zdravá strava dopĺňa nášmu organizmu potrebné živiny a energiu. Pretože každý človek je jedinečný, potrebuje telo každého z nás iný a originálny prístup. Jednoducho čo prospieva môjmu telu, môže byť pre iného úplne nevhodné. Zdravé stravovanie a stravovací plán by ste mali prispôsobiť vášmu dennému programu, úlohám a koníčkom, ktorým sa budete venovať. V našom veku je vyvážená strava veľmi dôležitá.
Potrebné látky pre telo:
- vitamíny a minerály (ich nedostatok môže zapríčiniť spomalenie rastu, oslabenie imunitného systému, oslabenie kostí, zubov a pod.)
- bielkoviny (sú potrebné pre rast, výstavbu a obnovu telových tkanív a tiež na ochranu pred chorobami. Dodávajú nám aj teplo a energiu. Nachádzajú sa napr. v hydine, rybách, ryži, orechoch a šošovici.)
- vlákniny (pomáhajú správne fungovať našej tráviacej sústave. Vlákniny môžeme nájsť v cestovinách, ovocí, zelenine, orechoch a celozrnnom chlebe.) Naša strava musí byť z časti zastúpená i tukmi, pomáhajú totiž dopravovať vitamíny v krvi.
K zdravej strave nepatrí veľa mastného, sladkého a veľa soli. Mali by sme nášmu telu dopriať viac ochranných látok. V našom veku často zabúdame aj na mlieko a mliečne výrobky, ktoré sú v období rastu nevyhnutné. Metód, ktoré nám pomáhajú sledovať náš zdravotný stav, je viacero. Môžete ísť na odber krvi, alebo na rôzne odborné alebo aj šarlatánske vyšetrenia a získate tak nejakú spätnú väzbu o svojom zdraví. Estetika je viac vecou subjektívneho hodnotenia, ale predsa aj tu existujú objektívne kritéria, ktoré poukazujú na zdravo fungujúci metabolizmus (napríklad primerané množstvo podkožného tuku). A vitalita je z týchto troch oblastí azda najviac subjektívna veličina. Každý z nás veľmi dobre vie, ako sa ráno cíti po zobudení a nakoľko je jeho batéria po nočnom oddychu nabitá. Slovo vitalita si môžete zameniť aj za slovo energia, ktorú potrebujeme všetci na riešenie fyzických či intelektuálnych úloh počas celého dňa, od zobudenia až po spánok. Čím máte viac energie, tým je vyššia pravdepodobnosť, že vaše telo funguje zdravo a dokonca aj estetika by mala byť bez problémov k dispozícii ako vedľajší efekt dostatočného zdravia či vitality. Samozrejmosťou by malo byť aj dodržiavanie týchto zásad:
Nepiť alkohol !
Nefajčiť !
Nedrogovať !
Vyhýbať sa stresu !
Nezabúdať na pohyb a výdatný spánok !
Keď totiž nie sme v duševnej pohode, naše telo nie je schopné prijať toľko dôležitých látok, koľko sa v našej strave nachádza. Nezabudnime však, že všetko treba jesť s mierou. Stará ľudová múdrosť vraví: Raňajky zjedz sám, obed si rozdeľ s priateľom a večeru daj nepriateľovi.